Britská mačka

 

Britské mačky sa začali chovať v roku 1900 v Anglicku. Vyšlachtili ich z perzsých a domácich mačiek s mohutnou stavbou tela. Najprv sa chovali len v modrej farbe srsti. Až neskôr prikrížili perzské a tak vznikli ďalšie farebné varianty. Má dobromyselnú povahu, mohutné telo a hebkú srsť.

Sú pokojnej povahy, dobre sa znášajú s inými zvieratkami a nie sú agresívne. Agresivita a používanie pazúrikov na obranu je raritou.

Britská mačka je stredne veľká až veľká mačka. Má krátku, hustú srsť s dobre vyvinutou podsadou. Britky majú mohutnú, guľatú hlavu s masívnou lebkou. Nos je krátky, široký a rovný. Malé uši sú mierne zaguľatené, široko posadené. Britky majú veľké a guľaté oči oranžovej alebo medenej farby, povolené sú aj modré (u colourpointov so siamským zafarbením srsti) alebo zelené (u strieborných s kresbou) zafarbenie dúhovky.

Britky sa pôvodne vyskytovali výlučne s modrou srsťou. Medzi základné farby okrem modrej dnes patrí tiež biela, čierna, lilavá, krémová, čokoládová, červená a ich korytnačinový variant (napr. modrokorytnačinová, čiernokorytnačinová a pod.) Zatiaľ neuznané sfarbenie vo FIFE je cinnamon a fawn.

Môžu byť aj v kombinácii rôznych farieb s bielou.

Bicolour: biela pokrýva 1/4 až 1/2 tela, harlekýn: biela je viac ako na 1/2 tela, van: biela pokrýva celé telo okrem chvosta a škvŕn na hlave.

Ďalšie sfarbenie je colorpoint s modrými očami.

Vyskytuje sa aj sfarbenie s kresbou. A to mramorová, bodkovaná, tigrovaná.