Ako sa pripraviť na príchod mačiatka

Prv než si priveziete Vášho miláčika a budúceho člena rodiny domov si musíte zaobstarať veľa potrebných vecí. Mačiatko alebo mačka ako taká potrebuje pohyb a tak je dôležité škrabadlo, aby si mala mačka kde brúsiť pazúriky a aby si pestovala kondíciu. Najlepšie je preto škrabadlo od zemi až po strop s nejakým odpočívadielkom (domčekom). Mačacia toaleta je hlavnou potrebnou vecou, ktorá nesmie chýbať. Na trhu je veľký výber môžete si kúpiť otvorený alebo krytý. Najlepší je krytý, tam má mačka dostatok súkromia a v prípade. že nevyčistíte toaletu včas zabráni šíreniu pachov. Podstieľku zvoľte takú akú používa chovateľ od ktorého si mačičku priveziete, mačička bude naň naučená a nebude jej robiť problémy adaptácia. Najlepšia je hrudkujúca - Zverlit.  Misky najlepšie keramické alebo nerezové, plytké a v počte troch kusov. Jedna na vodu, druhá na suché jedlo a tretia na mokrú stravu. Pelieštek je tiež dôležitý pre mačičku, v ňom nájde kľud a úkryt keď si chce pospať. Moja mačka pelieštek má, ale je v ňom skôr výnimočne. Najviac odpočíva na odpočívadle so škrabadlom v najvyššom domčeku. Odtiaľ má všetko pod kontrolou a môže bezstarostne spinkať. No a na čo nesmiem zabudnúť sú hračky. Hrou si s mačičkou upevňujete vzťah. Aj dospelá mačka sa rada hraje. Na trhu existujú rôzne druhy hračiek pierka, myšky, balóniky. Prepravka je veľmi dôležitá na prevoz k veterinárovi alebo na výstavu. Kefky na česanie britských mačiek sú najlepšie gumové ako je gumová kefa Salon pro. Má gumové štetinky, ktoré perfektne prečešú srsť, nadýchajú podsadu srsti a zbavia srsť odumretých chĺpkov. Britky stačí prečesať raz do týždňa, v období líňania aj častejšie. Na čistenie používam suchý šampón od Gimpet, ten rovnomerne nanášam na srsť a potom vyčešiem kefkou s jemnými štetinkami, ako sa používa na bábätká. Tento púdrový šampón sa nedoporučuje na tmavú srsť keďže je biely a zosvetluje srsť o jeden odtieň.

Zhrnutie:

Okrem hore uvedených potrieb budete potrebovať:

  • Mäso: surové hovädzie je základ. Potom môže byť aj kuracie, králičie, konské, morčacie. Musí byť premrazené 72 hodín a podáva sa pri izbovej teplote. Bravčové v žiadnom prípade.
  • granule: superprémiové ( Royal Canin, Hill´s)
  • mliečne výrobky: pribináčik, tvaroh raz do týždňa, biele jogurty, tavené syry a tvrdé syry s obsahom tuku v sušine.
  • konzervy: Royal Canin, Hill´s, Gimpet, Felix, Pro Plan, Porta 21, Gourmet, Animonda
  • vitamíny: vitamínové pasty multivitamín, malt - soft, baby paste...
  • tráva: môžete si ju vypestovať sami, ale je dostať aj v obchode. Pomáha ako prevencia proti bezoárom.(chuchvalce chlpov v žalúdku)
  • voda: tú musí mať mačka vždy k dispozícii, najlepšie čerstvú. Na trhu sú dostať fontánky na vodu s filtrom, tie udržujú vodú stále čerstvú s dostatočnou teplotou a vymieňate ju každý 3 deň, podľa kapacity nádržky a podľa potreby.